7. PROTÁHNĚTE SE PŘED TRÉNINKEM
Krátkým rozehřátím a rozcvičením před samotným během aktivujete svaly a rozhýbete klouby. Tím, že je dostatečně připravíte na fyzickou zátěž, snížíte riziko jejich poranění.
8. NEZAPOMEŇTE DÝCHAT
Dýcháním hluboko do břicha zajistíte okysličení většího množství krve a zároveň předejdete nepříjemnému píchání v boku.
Tip! Zkuste si lehnout na záda a na břicho si položit dlaň s roztaženými prsty. Pak se zhluboka nadechněte tak, aby se dlaň na břichu zvedala, ale hrudník stoupal jen minimálně. Při výdechu pozorujte, jak dlaň naopak klesá.
9. PROTÁHNĚTE SE PO TRÉNINKU
Krátkým, ale intenzivním protažením po běžeckém tréninku všechny namáhané svaly uvolníte a zvýšíte jejich pružnost a flexibilitu. Svaly budou zároveň lépe regenerovat a předejdete také nepříjemným křečím.
10. NEPODCEŇUJTE REGENERACI
Nezapomeňte, že po jakémkoliv tréninku je nutný i dostatečný odpočinek. Důležitá je pravidelnost a tzv. nepřepísknout začátek. Poslouchejte své tělo a dopřejte mu i správnou regeneraci.
Ať už bude vašim cílem uběhnout maraton nebo si jen lehkým výklusem vyčistit hlavu, vždy platí, že vás běh má především bavit a nesmí vás bolet. Přece jen sportujete pro sebe a pro své zdraví, ne naopak. Nestyďte se proto zvolnit tempo, přejít plynule do chůze nebo si najít jinou sportovní aktivitu, která vás bude opravdu bavit. Jedině tak můžete u sportu vydržet dlouhodobě, dělat v něm pokroky a nebýt tak věčným začátečníkem.