Co si obléct na kolo: Prodlužte si sezónu i v chladném počasí

Proč je cyklistika často vnímána jako sezónní sport? Většina lidí totiž vyráží na kolo pouze během teplejších měsíců. Pokud ale i vy patříte k těm, kteří se své cyklistické vášně nechtějí vzdát ani s příchodem zimy, pak jste tu naprosto správně. Lámete si hlavu jaké cyklo oblečení vybrat na podzim? Máme pro vás pár tipů na cyklistikou výbavu do chladnějšího počasí, díky které si prodloužíte sezónu o krásné babí léto nebo si užijete jarní vyjížďky ještě před hlavní sezonou.

Hned na úvod je dobré si říct, že každý z nás má odlišnou citlivost na teplotu. To, co jednomu může připadat jako optimální teplota na cyklodres s krátkým rukávem, může být pro druhého už příliš velká zima a raději sáhne po dlouhém rukávu nebo dokonce bundě na kolo. Kromě toho záleží také na tom, jaký typ cyklistiky zrovna provozujete. Pokud jedete na silničním kole, kde se pohybujete vyšší rychlostí, je třeba se obléct o něco tepleji, protože vítr vás rychleji ochladí. Naopak při jízdě na horském kole i v zimě, zvláště pak v náročném terénu, kdy jedete pomaleji a více se zahřejete, můžete volit lehčí oblečení.

Jaké cyklo oblečení vybrat na podzim: prodyšnost, teplo a ochrana proti větru v hlavní roli

V období, kdy se teploty pohybují kolem 15-10 °C se už větší části cyklistů nemusí chtít do sedla. Po létě, kdy bylo naší jedinou starostí eliminovat správným oblečením přebytečný pot, pro změnu začínáme řešit, co si obléct, abychom zůstali v teple, ale zároveň se nepřehřáli. Funkční oblečení tak musí být především prodyšné, hřejivé a poskytovat dostatečnou ochranu proti větru.

Funkční oblečení tak musí být především prodyšné, hřejivé a poskytovat dostatečnou ochranu proti větru.

Základem je tedy první vrstva v podobě trika nebo tílka, která perfektně odvede pot od vaší pokožky do dalších vrstev. Skvělou volbou jsou tak seamless trika, která vás udrží v suchu a pohodlí a trika z materiálu Thermocool Air, která navíc výborně regulují teplotu. Skvěle se tak budou doplňovat se zimními cyklistickými bundami MADRI a MIRABEL, které budou vaším pomyslným štítem před větrem, lehkým deštěm i cákancemi z kaluží.

CYKLOKOLEKCE PRO NĚJ   CYKLOKOLEKCE PRO NI

Zvláštní pozornost si při ježdění na kole v zimě zaslouží také svaly a klouby, zejména pak kolena, která je žádoucí mít vždy v teple. Cyklistické kraťasy si tedy nechte na léto a raději sáhněte po zateplených cyklokalhotách, ať už ve variantě na silniční nebo horské kolo. Alternativou pak mohou být také klasické dlouhé kalhoty nebo legíny v kombinaci s kvalitním cykloprádlem, které perfektně odvede vlhkost a díky výstelce vám vaše pozadí poděkuje.

 

Hlava, ruce a nohy jsou ty části těla, prostřednictvím kterých nejvíce uniká tělesné teplo. Vyplatí se tedy mít tyto klíčové partie v teple a suchu. Pod helmu nasaďte kvalitní čepici či čelenku, která udrží teplo a zároveň odvede přebytečný pot. Zateplené rukavice na kolo ochrání vaše prsty před promrznutím a tím zároveň umožní citlivé ovládání, takže neohrozí vaši bezpečnost. A nezapomeňte také pořádné ponožky či podkolenky, protože zmrzlé nohy jsou to, co dokáže spolehlivě proměnit každou vyjížďku v nepříjemné utrpení.

Cyklistika v zimě: Jak se obléct na kolo, když teploty klesají pod 10°C

Teploty mezi 10°C a 0°C jsou už pro cyklo radovánky dost limitní a na kolo v takových podmínkách vyráží opravdu jen ti nejzapálenější cyklisté. Odměnou za jejich statečnost jim jsou poloprázdné cyklostezky i traily, kde se nemusí prodírat mezi ostatními. Cyklistika v zimě už ale   vyžaduje nasadit ty nejsilnější zbraně se správnými funkčními vlastnostmi, navrstvené ve správném pořadí, aby byla zachována správná rovnováha mezi teplem, prodyšností a ochranou před větrem.

Základem je opět kvalitní termoprádlo, v tomto případě doporučujeme opět seamless trika nebo termo triko JAKE s no-wind membránou, která vás ochrání i před studeným větrem při sjezdech. Opět záleží na vašich vlastních preferencích, zda zvolíte ještě mezistupeň v podobě další vrstvy termoprádla nebo mikiny, a nebo vám bude stačit cyklistická bunda určená pro chladné počasí. Ta by měla být z větruodolného a voděodolného materiálu, s dostatečnou prodyšností, aby nedocházelo k přehřívání a hromadění vlhkosti.

TERMOPRÁDLO

Na spodní část těla je nutné volit takovou vrstvu, která bude chránit nohy před chladem a zároveň zajistí pohodlnou jízdu. Ideální volbou jsou tak zateplené cyklistické kalhoty, které mají vnitřní počesanou vrstvu a poskytují tak žádoucí teplo. Další variantou jsou také dlouhé legíny, které nabízejí flexibilitu a pohodlí, zvláště pokud mají zesílený, větruodolný materiál v oblasti na kolenou. Opět také můžete kombinovat zateplené kalhoty či legíny s cykloprádlem s výstelkou.

Opět vsaďte na kvalitní pokrývku hlavy pod helmou, zateplené rukavice a hřejivé ponožky. Náš tip je také nákrčník, kterým nejen že ochráníte krk, ale v případě potřeby ho můžete také přetáhnout přes nos, což se v zimě na kole často může hodit.

CYKLOKALHOTY   CYKLORUKAVICE  PONOŽKY A PODKOLENKY

 

Tip! Chcete vědět, jak správně obléct na kolo na jaře? Nezapomeňte se podívat na náš článek, kde najdete užitečné rady a tipy, jak si užít jarní vyjížďky bez ohledu na proměnlivé počasí.

 

S trochou přípravy a správnou výbavou můžete i během podzimu a zimy vyrazit na kolo a zažít jedinečné chvíle na silnicích či stezkách. Cyklistika v zimě je skvělý způsob, jak si užít čerstvý vzduch i v chladnějším počasí, tak hurá do toho!

Líbil se článek?